Oropesa del Mar Castellón  

Onderwerpen

    Aan de kust van de Noord-Valenciaanse provincie Castellón ligt het stadje Oropesa del Mar. In het oude centrum lijkt de tijd stil te hebben gestaan, op de uitgestrekte stranden hoop je dat de tijd stil staat, terwijl een wandeling of fietstocht door de omliggende natuur je zowel kan ontspannen als uitdagen. Kortom: Oropesa del Mar heeft iets voor iedereen!

    Van verdediging naar ontspanning

    Als je de kasteelruïnes bezoekt, op het hoogste punt van de oude stad, snap je gelijk waarom Oropesa del Mar dat kasteel nodig had. Vanaf daar kun je de prachtige kustlijn bewonderen en zie je aan de andere kant de bergen boven de stad uitrijzen. Het kasteel bewaakte de kustweg en de mensen die langs deze weg woonden van aanvallen vanaf de zee. 

    Het kasteel kreeg door de eeuwen heen wel het nodige te verduren. De legendarische krijgsheer El Cid veroverde het op de Moren tijdens zijn aanwezigheid in Valenciaanse landen. Alhoewel het later weer terug in islamitische handen viel, maakte koning Jaime I van Aragon in 1233 permanent een einde aan hun heerschappij hier. 

    Uit angst voor aanvallen van islamitische piraten werd de verdediging van Oropesa del Mar in 1413 uitgebreid met de Torre del Rei bij de kust. Koning Filips II van Spanje bouwde er nog een aantal wachttorens bij: de Torre de la Cordà en de Torre Colomera. Toen eeuwen later Oropesa del Mar zich met alle macht verdedigde tegen de legers van Napoleon, werd het kasteel uiteindelijk grotendeels vernietigd.

    Over de afgelopen eeuw is Oropesa del Mar enorm gegroeid. Rond 1900 woonden er nog geen 1.000 mensen in het stadje, maar met de groei van het kusttoerisme werden haar stranden opeens beroemd. Tegenwoordig heeft Oropesa ongeveer 11.000 inwoners, maar in de zomermaanden komen daar nog vele toeristen bij, zowel uit het buitenland als uit Spanje zelf.

    De oude stad

    Het centrum van Oropesa del Mar is gebouwd op en rondom een heuvel, gekroond door de ruïnes van het kasteel. De straatjes, vol authentieke gevels, zijn smal en kronkelen de heuvel op. Vanaf het kasteel heb je een prachtig uitzicht over de kust en de omliggende heuvels en bergen. Als geluk hebt, staan ook de omringende sinaasappelvelden in bloei!

    In de oude stad vind je, naast het kasteel, ook de Antigua Cárcel, de oude gevangenis, en de Capilla de la Virgen de la Paciencia, oftewel de Kapel van de Maagd van het Geduld. Dit kerkje was eigenlijk toegewijd aan de Maagd van de Rozenkrans, waarvan het beeld zwaar beschadigd raakte bij een piratenaanval in 1619. Het beeld werd naar Valencia-stad gebracht en langdurig gerestaureerd. Dit duurde zó lang, dat toen het beeld eindelijk terugkwam in Oropesa del Mar, de lokale bevolking de heilige omgedoopt had naar “de Maagd van het Geduld”! 

    Zandstranden en kliffen

    Oropesa del Mar is beroemd vanwege haar prachtige, goed onderhouden stranden. Vooral Playa Moro del Gos en Playa de la Concha zijn beroemd, waarvan de tweede de baai van Oropesa del Mar omarmt. Jaar na jaar krijgen deze stranden de begeerde Blauwe Vlag, het internationale kwaliteitskeurmerk. Tussen de twee stranden ligt een kaap, met daarop de vuurtoren van Oropesa en de Torre del Rei, de middeleeuwse wachttoren die in de 16e eeuw flink uitgebreid en gemoderniseerd werd. 

    Een stukje naar het zuiden veranderen de uitgestrekte zandstranden in kleinere calas, zoals Cala de Oropesa la Vella en Cala Retor. Voorbij de jachthaven is het afgelopen met de stranden en beginnen de kliffen. Je kunt een wandel- en fietsroute van zo’n 6 kilometer volgen door dit gebied naar het volgende dorp, Benicàssim. Deze route, de Via Verde del Mar, volgt het traject van de voormalige spoorlijn tussen Barcelona en Valencia. Onderweg kom je langs de oude wachttorens Torre de la Cordà en Torre Colomera.

    Feest!

    Oropesa del Mar heeft vier momenten waarop er festiviteiten plaatsvinden:

    • Op 17 januari als het een zaterdag is, en zo niet, de zaterdag erna, wordt de heiligendag van San Antoni Abad gevierd. De inwoners bouwen een groot vreugdevuur waarop vlees geroosterd wordt. ‘s Avonds is er een optocht met huisdieren die gezegend worden door de priester. De avond eindigt met een straatfeest. De volgende ochtend, zondag, zijn er paardenraces op het strand, Playa del Morro de Gos, en ‘s middags kinderspelletjes.
    • De nacht van 23 op 24 juni viert Oropesa del Mar, net zoals veel andere kustplaatsen, San Juan. Op de stranden worden vreugdevuren aangestoken en wordt er tot diep in de nacht gefeest!
    • Op 25 juli vindt het feest van San Jaime plaats, één van de twee beschermheiligen van het dorp. Wees voorbereid op veel vuurwerk, stierengevechten en straatfeesten.
    • Begin oktober (van de eerste tot de tweede zondag), is het de beurt van de Virgen de la Paciencia, de Maagd van het geduld. Er zijn dan verschillende optochten, een bloemenoffer aan de Maagd, stierengevechten, vuurwerk, paardensport (denk trekkertrek met paarden), straatfeesten en concerten. Voor iedereen wat wils!

    Bezienswaardigheden

    Kasteel, gevangenis en het oude centrum

    De verdedigingswerken van Oropesa del Mar dateren uit het jaar 750, toen de Moren het kasteel bouwden. Het heeft onder andere aanvallen te verduren gekregen van El Cid, koning Jaime I van Aragon, en Napoleon. In 1813, dankzij de Franse aanvallen, werd het kasteel verlaten en grotendeels verwoest.

    • C. Horno s/n, 12594 Oropesa del Mar, Castellón.
    • Zomer: dagelijks van 9.00-20.00 uur. Dinsdag van 8.00-14.00 uur.
    • Winter: dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur.
    • Gratis entree.

    Rondleiding door het kasteel en het oude centrum: telefonisch reserveren via +34 964 310 100 (extensie: 1621).

    Capilla de la Virgen de la Paciencia

    Oorspronkelijk de Kapel van de Maagd van de Rozenkrans, maar omgedoopt naar de Maagd van het Geduld nadat de restauratie van het beeld enorm lang duurde. Het kerkje staat bekend om de versiering met traditioneel Valenciaans keramiek uit L’Alcora, gemaakt in de 18e eeuw.

    • Pl. Iglesia 5, 12594 Oropesa del Mar, Castellón.
    • Maandag: 10.00-14.00 uur.
      Dinsdag t/m zaterdag: 10.00-14.00 uur & 16.00-19.00 uur.
      In juli en augustus kan dit afwijken vanwege de vakantieperiode.

    Museo del Naipe

    Een uniek museum, toegewijd aan kaartspelletjes. Het museum heeft een collectie van ruim 16.000 unieke kaartspelletjes. Je vindt er verschillende historische en culturele varianten van het traditionele kaartspel, maar ook tarot en andere spelletjes zoals schaken, domino en dobbelspelen. Het personeel is enorm enthousiast en laat dat graag zien tijdens een rondleiding!

    • C. Hospital 1, 12594 Oropesa del Mar, Castellón.
    • Zomer: maandag t/m zondag: 10.30-13.30 uur & 18.30-21.00 uur.
    • Begeleide bezoeken: 11.30, 19.00 & 20.00 uur.
      Winter: maandag t/m zaterdag: 10.30-13.30 uur.
      Begeleide bezoeken: 11.30 uur.
      Reserveren kan telefonisch (+34 692 168 383 of +34 626 564 749) of online via de website.
    • Website.

    Wachttorens: Torre del Rei

    De grootste wachttoren van Oropesa del Mar staat vlakbij de vuurtoren. Sinds dat de middeleeuwse toren in de 16e eeuw gemoderniseerd werd om bestand te zijn tegen piratenaanvallen, zijn de muren wel 4 meter dik! In 1568 kocht koning Filips II de toren, waarna de bevolking het gebouw de “Toren van de Koning” ging noemen: Torre del Rei!

    • C/ Almería s/n, 12594, Oropesa del Mar, Castellón.
    • Tijdelijk gesloten. Voor meer informatie, bel naar +34 964 310 100 ext.: 1621.

    Torre de la Cordà & Torre Colomera

    Deze wachttoren werd in de 16e eeuw gebouwd op last van koning Filips II. De twee soldaten die hier gestationeerd waren, moesten de zee in de gaten houden. Als ze piratenschepen zagen, was het zaak om zo snel mogelijk een waarschuwingssignaal te geven aan de Torre del Rei. Een stuk verder naar het zuiden, vlakbij Benicàssim, staat een vergelijkbare wachttoren: de Torre Colomera. Beide torens zijn bereikbaar via de wandel- en fietsroute Via Verde del Mar.

    • Torre de la Cordà: C. Sector la Renegà 173, 12594 Oropesa del Mar, Castellón
    • Torre Colomera: Torre Colomera, 12594 Oropesa del Mar, Castellón.

    Via Verde del Mar

    Deze wandel- en fietsroute van 6 kilometer lang volgt de oude spoorlijn tussen Barcelona en Valencia. Het pad verbindt de gemeenten van Benicàssim en Oropesa del Mar en biedt uitzicht op de kliffen tussen de twee stadjes. Op een aantal plekken loop of fiets je door diep uitgehouwen paden, terwijl je elders door een lange (verlichte!) tunnel komt. Het pad heeft relatief weinig hoogteverschil en is dus niet te uitdagend. Ook zijn er enkele plekken waar je toegang hebt tot rotsachtige calas om een verfrissende duik te nemen in de zee!

    Serra d’Orpesa & Barranc del Diable

    Net landinwaarts, aan de andere kant van de snelweg, ligt het gebergte Serra d’Orpesa. De vallei van Barranc del Diable biedt een mooie wandelroute. Op meerdere punten staat je een geweldig uitzicht over Oropesa del Mar en de omliggende kustgebieden te wachten. Let echter op! Het is een uitdagende klim, met enkele punten waar je op handen en voeten omhoog of omlaag moet. In totaal biedt de route zo’n 400 meter hoogteverschil. Trek er een dagdeel voor uit en neem goede schoenen en genoeg water en eten mee. In de zomermaanden is het niet aan te raden om deze bergen in te gaan vanwege de grote hitte.

    Accommodaties

    Bed & Breakfast Casa Arizo (Casco Antiguo)

    Deze schattige B&B ligt in de historische wijk van Oropesa del Mar, vlakbij het Castillo de Oropesa del Mar en de Sant Jaume d'Orpesa, en op loopafstand van het strand en leuke lokale bezienswaardigheden zoals het Museo del Naipe. De kamer is comfortabel en sfeervol ingericht, heeft een balkon en er is zelfs een openhaard die je kunt gebruiken voor een gezellige avond.

    ’s Ochtends geniet je van een heerlijk ontbijtbuffet, de vriendelijke en gastvrije eigenaar zorgt ervoor dat je je meteen thuis voelt. Een perfecte plek om echt even in het Spaanse vakantiegevoel te komen. Tot slot is er een klein binnentuintje waar je met je eigen eten aan een tafeltje kunt zitten.

    Prijs: Vanaf €89,00 per nacht (voor 2 personen) Hotel Beoordeling: 8,5+

    Appartement (La Concha)

    Liever een eigen appartement? Dan is dit een hele fijne optie. Dit ruime appartement heeft een prachtig uitzicht op zee, binnen no time sta je met je voeten in het water. Het appartement beschikt over twee bedden en een slaapbank en is daarmee geschikt voor maximaal drie personen.

    Binnen ongeveer 15 minuten lopen sta je in het centrum van Oropesa del Mar. Geen zin om ver te lopen? Langs de boulevard vind je genoeg leuke restaurants en terrasjes om uit eten te gaan. Liever zelf koken? Dat kan ook in de eigen keuken. Het appartement scoort erg goed bij gasten en is absoluut een aanrader voor een ontspannen verblijf.

    Prijs: Vanaf €75,50 per nacht (voor 2 personen) Hotel Beoordeling: 9,5+

    Hotel Pontiana Thalasso (Marina d’Or)

    Wil je jezelf onderdompelen in luxe en ontspanning? Dan is Pontiana Thalasso Hotel in de wijk Marina d'Or een uitstekende keuze. Dit hotel biedt alles wat je nodig hebt voor een zorgeloos verblijf: een uitgebreid ontbijtbuffet, sportschool, buitenzwembad, kinderzwembad, uitgebreide spa- en wellnessfaciliteiten, massages, yoga en een 24-uursreceptie.

    Je kunt bovendien gemakkelijk met de auto komen; parkeren bij het hotel is mogelijk. Ook de omgeving heeft veel te bieden: grote zandstranden, leuke restaurants en winkels liggen allemaal in de buurt. Wil je toch het historische centrum van Oropesa del Mar verkennen? Dan sta je daar binnen ongeveer 10 minuten met de taxi.

    Prijs: Vanaf €165,00 per nacht (voor 2 personen) Hotel Beoordeling: 8+ Aantal sterren: ★★★★★  Hotel

    Tips

    • Als je een museum of monument in Oropesa del Mar wilt bezoeken, is het aan te raden om een reservering te maken!
    • Ben je in de provincie Castellón op vakantie? Kijk dan hier om andere leuke dorpjes en steden te ontdekken!